Header photo Trigger

TOWARZYSTWO im.FRYDERYKA CHOPINA W ŻYCHLINIE

Towarzystwo im. Fryderyka Chopina koło w Żychlinie (k. Konina) działa od lutego 2002 roku. Od 20 lat kreuje w Wielkopolsce wydarzenia promujące Chopina, jego muzykę i twórczość. Powołanie do życia żychlińskiego koła wprowadziło do świadomości Polaków Żychlin jako kolejne, ważne miejsce na mapie Polski związane z osobą wielkiego kompozytora. To tutaj w pierwszych dniach września 1829 roku Fryderyk Chopin wracając z Wiednia z kolegami Ignacym Maciejowskim i Alfonsem Brandtem odwiedzili, zaprzyjaźnionego z rodziną Brandtów i Chopinów, doktora Adama Helbicha. I to tutaj wzięli udział w weselu Melanii Bronikowskiej oraz Wiktora Adama Kurnatowskiego, które odbyło się w klasycystycznym Pałacu Bronikowskich. Obecnie w Pałacu mieści się Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie. W sali balowej Pałacu odbywają się koncerty i różne wydarzenia związane z kulturą i sztuką, jak chociażby coroczne plenery malarskie „Inspiracje Chopinowskie” czy Ogólnopolski Festiwal Pianistyczny „Chopinowskie Interpretacje Młodych”. To także siedziba Towarzystwa im. Fryderyka Chopina koło w Żychlinie (k. Konina).

CIEKAWE MIEJSCA W ŻYCHLINIE

Parafia ewangelicko-reformowana w Żychlinie jest jedyną polską parafią tego wyznania funkcjonującą nieprzerwanie od końca XVI stulecia. Obiekty zespołu kościelnego stanowią zwarty kompleks i do dziś użytkowane są zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem. Wokół kościoła i dzwonnicy, w tzw. lapidarium, gromadzone są od 1985 r. cenne historycznie i artystycznie nagrobki. Pochodzą one z całej Polski, z terenów gdzie niegdyś istniały parafie reformowane, a obecnie pozostały jedynie niszczejące cmentarze.

Powiat koniński położony w samym centrum Polski, przedzielony doliną Warty, z malowniczymi jeziorami, rezerwatami, parkami oraz nieskażonymi lasami, obfitującymi w bogactwo rzadkich gatunków roślin i zwierząt, stanowi zarówno wygodną bazę turystyczną, jak i atrakcyjne miejsce dla dłuższego wypoczynku.

Szeroką gamę walorów przyrodniczych i krajobrazowych, uzupełniają dobra spuścizny kulturowej, w tym sakralne. O bogatej historii powiatu świadczą także zachowane świadectwa kultury 14 gmin tworzących powiat: zabytki, szlaki historyczne czy tradycje i obyczaje, jakie ukształtowały się na terenach obecnego powiatu konińskiego.