PARK I DWÓR STAROWIEYSKICH W BRATÓWCE
Na kompleks dworski w Bratkówce składa się neogotycki dwór, który wybudowała rodzina Starowieyskich około połowy XIX wieku, kiedy to niegdyś należąca do latyfundium Kamienieckich wieś, stała się ich własnością. Zabudowania dworskie powstały na wysokim, urwistym brzegu Wisłoka w centrum wsi i zostały otoczone obszernym parkiem szczycącym się dzisiaj pięknym starodrzewem. Dwór to budynek parterowy założony w rzucie prostokąta. Posiada trzy piętrowo zabudowane ryzality przy elewacji frontowej i elewacji ogrodowej. Front zwrócony jest na północ. Portal główny zamykają po bokach dwa filary podtrzymujące gzyms z neogotyckimi kreneleżami. Elewacja zachodnia ma dobudowaną kaplicę z wnętrzem sklepionym kolebkowo z lunetami. Zewnętrzne ściany podzielone są pilastrami, natomiast okna i otwór wejściowy zamknięte półkoliście. Dach dwuspadowy pokryty blachą, z wieżyczką na sygnaturkę.
„Mało który dwór polski miał tak piękne położenie jak dwór w Bratkówce, choć sam arcydziełem architektury nie był. Leżał na wysokim, urwistym brzegu Wisłoka, który u stóp wysokiej skarpy toczy leniwie swoje wody. Za rzeką rozpościerały się szmaragdowe łąki, za nimi szosa do Rzeszowa i wzgórze Ustrobny z ceglanym kościołem. Park dworski rozciągał się szerokim pasmem nad Wisłokiem, opadając od zachodu łagodnie ku rzece. Nad doliną górowały ruiny zamku odrzykońskiego, wsławionego Zemstą Aleksandra Fredry i Królem zamczyska Seweryna Goszczyńskiego”.
Ks. Marek Starowieyski „Sprawiedliwy z wiary żyje”, Kraków, 1999 r.
Jako ciekawostkę można dodać, że nieżyjący już znany grafik, fotograf, malarz
i scenograf Franciszek Starowieyski (brat cytowanego wyżej ks. Marka Starowieyskiego), właśnie w Bratkówce spędził swoje dzieciństwo.
Po wojnie na pozostałościach majątku Starowieyskich powstał Uniwersytet Ludowy
z internatem. Obecnie w odnowionym budynku dworskim mieści się Szkoła Podstawowa im. błogosławionego Stanisława Starowieyskiego, otoczona zabytkowym, pięknym parkiem.
W 1989 roku Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał decyzję w sprawie wpisania Dworu Starowieyskich wraz z parkiem krajobrazowym do rejestru zabytków.